Urotest.cz

Rubriky
Blog

VYŠETŘENÍ JAKO Z HORORU. NE. PROČ SE ALE BOJÍME

11.3.2023

Prvních pár příznaků, které ani nestojí za řeč. Někdy to jde hůř, jindy líp. Kdo by si však pomyslel, že taková prkotina jako je prostata, může z naprosto pohodových dnů udělat dny plné utrpení a to nejen pro nás, ale i pro naše okolí. Čeho se tak bojíme?

Všichni jistě známe z filmů ty scény, kdy muže ve fešném pyžamu a pantoflích trápí časté močení, respektive časté nucení na močení. Vybavujete si ten pohled ženy, která se dívá na svého muže z postele a poslouchá nepravidelný proud? Toto je určitě jeden z nejvýraznějších projevů, kterého si všimneme okamžitě nejen my, ale vnímá jej i naše okolí. Přesně jako v televizi i vy si uvědomíte, že váš proud moči už není tak pravidelný a silný, jako před pár lety. Kdy nastala ta změna? Je dobré se nad tím zamyslet, protože až se ocitnete v ordinaci, lékař se vás na to určitě zeptá. A nejen na to. Bude mít hodně otázek. Některé z nich se týkají vašeho zdraví, kdy a jak často chodíte na záchod, zda se vyprazdňujete dostatečně nebo máte stále pocit plnosti. Ale zeptá se vás určitě i na váš pitný režim.

Co můžete udělat před návštěvou lékaře?

Většina lékařů s pacientem vyplní krátký IPSS dotazník (tzv. Mezinárodní skóre Prostatických symptomů), který lékaři nastíní, jaký je zdravotní stav pacienta v souvislosti s problematickou prostatou. Chcete-li mít informace ještě než půjdete k lékaři, můžete si Urotest vyplnit online a budete aspoň trochu tušit, do čeho jdete a pokud dotazník navíc přinesete s sebou na vyšetření, ušetříte si čas s jeho vyplňováním v ordinaci.

Co nás čeká?

Vyplněním dotazníku UROTEST příjemnější část prohlídky končí. Většina z nás zvládne ještě v pohodě vyšetření břicha, ale jakmile chce doktor vyšetřit pohlavní orgány a konečník, bereme nohy na ramena a mizíme. Přiznejme si, návštěvy u lékařů nejsou nic pro nás. A ještě vyšetření per rectum! Přitom právě toto vyšetření může odhalit příčiny potíží a ne vždy se musí nutně jednat o problémy s prostatou, ale může je způsobovat třeba zúžení předkožky!

Tento způsob vyšetření je první, kterým by měla většina z nás projít. Mělo by být také součástí preventivních prohlídek alespoň jednou za 2 roky. Vyšetření je kupodivu naprosto bezbolestné, jen je nutné překonat naši ješitnost. Pokud bude mít lékař podezření na zvětšenou prostatu, bude následovat řada dalších vyšetření a na základě výsledků bude doporučena léčba, která nám uleví od našich příznaků. To, že se v noci nevyspíme, protože musíme na záchod, není běžné.

Držme si vzájemně palce, ať nám tato vyšetření vyjdou co nejlépe a můžeme nadále žít plnohodnotným životem.